Miért nevezzük ezt a díjat ácsceruza díjnak?
Mondanék néhány gondolatot az ácsmesterségről.
Gondoltuk volna, hogy Stone Henge nagy kő köre eredetileg fából épült?
Kínában a Han-kor konfuciánus bölcselői szerint a tűz a víz a föld a fém és a fa az 5 alapelem . A XV. század elején a tiltott város építésén 100 000 mesterember dolgozott. Közöttük a Lej család ácsdinasztiája kétszáz éven át tevékenykedett. Az élgerenda helyére kerülése ünnepi pillanat volt. A császár ámulatára Lej mester teljes díszben a tetőre ugrott, és néhány fejszecsapással helyre illesztette a gerendát. Ezután hetedik rangban állóként tartották a császári hivatal hierarchiájában.
Japánban dicsfény övezte az ácsokat, nagy építőnek, nagy mesternek nevezték őket. Az ácsok minden egyes kivágott fát tiszteltek, mert hittek abban, hogy minden fában szellem lakozik. A takarékosságot, a pontosságot egyformán fontosnak tartották. Nem véletlen, hogy 1300 éve fennálló fa épületeik is vannak.
Fából ácsolt műemlékek jobbára annak köszönhetik fennmaradásukat, hogy nem rombolták le őket, s nem az alapanyag életideje határozza meg épségüket.
Európában a kora középkorban alkotott fa építmények sokasága lelhető fel. Templomos lovagok keletről hozott tudományokkal gazdagították az ácsmesterség fortélyait.
Norvégia cölöptemplomai, gerendaházai, Nyugat-Európában templomok, városházak, magtárak, favázas építmények, Kelet Európában az oroszországi templomok gyönyörű hagymakupolái példázzák az ácsmesterség technikai tudását.
Anglia neogótikus fa katedrálisa már az újkorban készült.
A fát mint építőanyagot és az ácsmesterséget a modern építészet sem akarta megkerülni. A huszadik század nagy építészei Gropius, Mies van der Rohe, Le Corbusier a korszellemet jelző építőanyagokat, acélt, üveget, betont alkalmaztak, mégis Le Corbusier feleségének faházikót épített lakhelyéül.
Frei Otto nagy fesztávolságok áthidalását kísérelte meg fából.
Renzo Piano Újkaledóniában a honos építési alakzatokat átélve eredeti fa épület együttest alkotott.
Egy átlagos felhőkarcolót 30-40 évente fel kell újítani, az acél vázakat 150 évente. A tölgyből ácsolt szerkezetek akár a 800 évet is megélhetik. A világon évente felhasznált nyersanyagok felét az építőanyagok teszik ki. Közben 45 %- ban fűtésre, hűtésre, szellőzésre használjuk energiáinkat.
A fa ezzel szemben szénszűrőként működik, elnyeli a levegőből a széndioxidot, és kitűnő hőszigetelő.
A fa építészet jövője éppen annyi meglepetést tartogat, mint amilyen gyümölcsöző volt a múltja.
Ezek nem saját szavak, csak az idő volt az enyém, amit erre a kellemes kutatásra fordítottam, mert az édesapám ács volt.
Magyarországi hagyományok a korai Árpád-korra vezethetők vissza. Ács szavunk ótörök eredetű, írásos formában először 1233-as esztendőben fordul elő. Az első név szerint ismert magyar ácsmester Johan de Hongrie 1300-ban Liege-ben dolgozott.
Az ácsok a kőfaragókhoz hasonlóan jeleiket belefaragták az általuk készített gerendákba. Korai emlékeink Miskolc: Avasi templom gótikus fedélszerkezete, Rudabánya és Csaroda református templomai gótikus fedélszerkezete, Kelet-magyarországi fa haranglábak, barokk kastélyok fedélszékei, malmok, magtárak, istállók szerkezetei, az Őrség boronafalas házai, és a legújabb kor építészetéből Paks temploma.
Tehát miért is nevezzük ácsceruza díjnak?
A szobrász a kőből hámozza ki alkotásait, az ács a fából.
Az ácsceruza a mesterembernek az a szerszáma, amitől már szinte írástudó, de vétkezni nem tud vele.
Az építés mesterei, mesterművei a hírharsonások méltatására érdemesek. Az Ezüst Ácsceruza Díj Titeket, hírharsonásokat bíztat és ismer el szerényen.
Tehát a díj ezért kapta ezt a nevet.
2. Gerle díjának átadása után:
Nehéz megszólalnom, de úgy folytatom, ahogy készültem, mintha Gerle János is itt lenne.
Októberben Frankfurtban vette át az Európai Unió Irodalmi Díját Horváth Viktor, a Török Tükör című regényéért. Mivel ennek itt múltja van, ezen a napon, a díjátadás napján hagy olvassak fel a könyvből származó tanulságokat:
– akit tűzvész fenyeget, jégesőre alkuszik
– egerek tervét elrontja a macska
– egy pórázhoz két lovat ne pányvázz!
– aki nagy nyájat akar, nagy legelőt vegyen
– kő a maga helyén nehéz
– jobb egy sáska a kézben, mint ezer a kertben
– árvák képén tanul az új borbély
– a tavasz nem a sok fűtéstől jön
– gólya a békával nem barátkozik
– adóst a számla utoléri
– egy búzaszem százat fial, az is igaz, hogy egy légy meg ezret
Zárómondatom is a könyvből való prófécia:
„A küzdéstől könnyű leszel, a teher felemel, kezdd újra ami véget ért.”
Mindannyiunknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok.
2012.12.04.