Pesti Hazai Első Takarékpénztár Székháza (Bp V.Károlyi M.u.12.) – Ybl Palota 1866-68

Forrás: Kemény Mária, Farbaky Péter (szerk.): Ybl Miklós építész 1814-1891. A Hild-Ybl Alapítvány kiállítása a Budapesti Történeti Múzeumban 1991 december – 1992 március. (A kiállítás anyagát válogatta és a kiállítást tervezte: Gerle János.) Felelős kiadó: Hild-Ybl Alapítvány, 1991.

Az Első Hazai Takarékpénztár székházának építette 1861-ben Ybl neoreneszánsz stílusú tervei alapján, ovális- és köralaprajzú márványlépcsőházzal, oszlopos díszteremmel, az emeleteken polgári lakásokkal. A ház rövid időn belül szűkösnek bizonyult, így 1887-ben Ybl tervei szerint az udvari hivatali szárnyat emeletráépítéssel bővítették. A palota 1948-ig a Takarékpénztár tulajdona volt, 1915-ben le akarták bontani, de szerencsére ez nem következett be. Az 1945-ben erősen megrongálódott palota az államosítás után a Vízművek székháza lett. 1971-ben a metró építésekor a falak megrepedtek, az épület életveszélyessé vált és ki kellett üríteni. Az évtizedekig üresen álló épületet 1998-ban az Y.B.L. Lindner Budapest Kft. helyreállítatta, az épület eredeti állapotának megfelelően. A rekonstrukciót a MÉRTÉK Építészeti Stúdió készítette el, munkájukat Podmaniczky díjjal jutalmazták.