Képviselőház – (Budapest VIII: Bródy S. u.8.) – Olasz Intézet 1865-66

Ferenc József 1865. augusztusban rendelte el, hogy Pesten ideiglenes Képviselőházat építsenek, ahol az alsó ház ülésezzen, mert a felsőház a Nemzeti Múzeum dísztermében tartotta összejöveteleit. A képviselőház építésére pályázatot írtak ki, amit Ybl nyert el és decemberre, azaz 5 hónap alatt a neoreneszánsz épület el is készült.

Forrás: Kemény Mária, Farbaky Péter (szerk.): Ybl Miklós építész 1814-1891. A Hild-Ybl Alapítvány kiállítása a Budapesti Történeti Múzeumban 1991 december – 1992 március. (A kiállítás anyagát válogatta és a kiállítást tervezte: Gerle János.) Felelős kiadó: Hild-Ybl Alapítvány, 1991.

1923-ban alapították meg a Római Magyar Történeti Intézetet, amely 1927-ben Akadémiává alakult át. Az ez évben meg kötött az Olasz-Magyar Baráti Szerződést, majd 1935-ben a Római kulturális egyezmény értelmében alakult meg a Budapesti Olasz Kultúrintézet, hogy segítse a 2 ország tudományos, irodalmi és művészeti kapcsolatainak fejlődését. 1942-ben a főváros felajánlotta a palotát az itáliai kultúra hazai képviseletére, amely azóta az Olasz Kulturális Intézet otthona.